Eκπαιδευτική επίσκεψη των τμημάτων Μηχανολόγων της Β’ τάξης και Υδραυλικών της Γ’ τάξης του ΕΠΑΛ Νάξου.

Φωτογραφίες από την εκπαιδευτική επίσκεψη των τμημάτων Μηχανολόγων της Β’ τάξης και Υδραυλικών της Γ’ τάξης του ΕΠΑΛ Νάξου.
Οι προορισμοί της εκπαιδευτικής επίσκεψης αφορούσαν τα εργοστάσια:

1) Ζυθοποιία “NAXOS BEER”

και

2) Ελαιοτριβείο Μελάνων

Ευχαριστούμε πολύ τους εκπροσώπους των εργοστασίων που μας υποδέχτηκαν με φιλική κι επαγγελματική διάθεση και κατάφεραν να μας μεταλαμπαδεύσουν όλες τις απαραίτητες γνώσεις και πληροφορίες για το ιδιαίτερο αντικείμενο ενδιαφέροντός μας, δηλαδή επάνω στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό και στις καινοτόμες προτάσεις για την επίλυση καθημερινών προβλημάτων του τομέα. Η πλήρης προβολή των εγκαταστάσεων αυτών καθώς και η αναλυτική ενημέρωση που μας έγινε, αποτέλεσε κίνητρο αναζήτησης παρόμοιων εγκαταστάσεων από τους μαθητές κι έδωσε ευκαιρίες συζητήσεων για βελτιώσεις των υλικών και του εξοπλισμού τέτοιων εγκαταστάσεων.
Ευχόμαστε, η κάθε μονάδα που επισκεφθήκαμε, να διαπρέψει στο χώρο που ασχολείται και να δοθεί η ευκαιρία και σε άλλα σχολεία να επισκεφτούν αυτούς τους χώρους στο νησί μας!